USATF Southwestern Association Junior Olympic Cross Country Results

Click here for Printable Results

Event 1 Girls 8 & Under 2000 Meter Run CC 8 & Under Division

Name Year Team Avg 1K Finals Points

Results - Women 8 & Under

1 Thomas, Holly 11 Mach 1 TC 4:38.1 9:16.2

2 Angeles, Annabelle 10 SpeedKIDZ Eli 4:38.5 9:16.9

3 Price, Jaedyn 10 Mach 1 TC 4:38.7 9:17.3

Event 2 Boys 8 & Under 2000 Meter Run CC 8 & Under Division

Name Year Team Avg 1K Finals Points

Results - Men 8 & Under

1 McLean, Quincey 10 26-Unattached 4:07.1 8:14.1

2 Gallagher, Keagan 10 Frisco Heat 4:28.5 8:56.9

3 Philips, Cooper 11 Frisco Heat 4:29.0 8:57.9

4 Murry, Maddox 10 Mach 1 TC 4:32.2 9:04.3

Event 3 Girls 9-10 3k Run CC 9-10 Division

Name Year Team Avg 1K Finals Points

1 Larsen, Madison 08 Mach 1 TC 4:24.0 13:11.8 1

2 Neal, Micah 09 Mach 1 TC 4:27.8 13:23.2 2

3 Murry, Mykel 08 Mach 1 TC 4:29.1 13:27.2 3

4 Griffin, Elizabeth 08 Mach 1 TC 4:37.6 13:52.6 4

5 Mitchell, Mayden 09 Mach 1 TC 4:39.6 13:58.8 5

6 McFarlin, Brynleigh 08 26-Unattached 4:48.6 14:25.8

7 Freeman, Elizabeth 08 26-Unattached 4:54.9 14:44.7

8 Browne, Eleni 08 NTX Road War 5:18.4 15:55.2

9 Strathmeyer, Emerita 08 Mach 1 TC 5:33.7 16:40.9 6

10 Thomas, Aubrie 08 Mach 1 TC 5:34.6 16:43.7 7

11 Horton, Holland 08 26-Unattached 6:01.5 18:04.5

Team Scores

Rank Team Total 1 2 3 4 5 6 7 8 9

1 Mach 1 TC 15 1 2 3 4 5 6 7 Total Time: 1:07:53.60 Average: 13:34.72  

Event 4 Boys 9-10 3k Run CC 9-10 Division

Name Year Team Avg 1K Finals Points

1 Austin, Rhett 09 SpeedKIDZ Eli 4:22.1 13:06.3

2 Smith, Jackson 09 SpeedKIDZ Eli 5:09.8 15:29.2

Event 5 Girls 11-12 3k Run CC 11-12 Division

Name Year Team Avg 1K Finals Points

1 West, Jordynn 06 26-Unattached 4:26.9 13:20.6

2 Stringer, Rachel 06 Arlington Eli 4:35.0 13:44.9

3 Stringer, Sarah 06 Arlington Eli 4:51.3 14:33.8

4 Chavez, Fernanda 06 Arlington Eli 4:56.0 14:47.8

5 Winterburn, Maya 06 NTX Road War 4:56.3 14:48.7

6 Cushman, Audrey 07 SpeedKIDZ Eli 5:03.4 15:10.1

7 Johnson, Payton 07 Mach 1 TC 5:04.6 15:13.7

8 Price, Kayleigh 07 Mach 1 TC 5:30.7 16:32.1

Event 6 Boys 11-12 3k Run CC 11-12 Division

Name Year Team Avg 1K Finals Points

1 Hailey, Bryan 07 26-Unattached 4:00.8 12:02.4

2 Aldred, Leland 06 Arlington Eli 4:18.5 12:55.5

3 Poteet, Jake 07 26-Unattached 4:21.5 13:04.3

4 Williams, Chris 06 26-Unattached 4:26.6 13:19.8

5 Lyda, Austin 07 NTX Road War 4:34.5 13:43.3

6 Pittner, Joshua 06 NTX Road War 4:40.5 14:01.4

7 Whitney, Coen 07 SpeedKIDZ Eli 4:43.6 14:10.6

8 Warner III, Thomas 07 Mach 1 TC 4:51.0 14:32.8

9 Elizondo, Leonardo 06 SpeedKIDZ Eli 5:01.2 15:03.4

10 Tepera, William 07 NTX Road War 5:41.0 17:03.0

11 Baker, Zachary 07 SpeedKIDZ Eli 6:18.2 18:54.5

Event 7 Girls 13-14 4k Run CC 13-14 Division

Name Year Team Avg 1K Finals Points

1 Humphries, Samantha 05 NTX Road War 3:49.0 15:16.0

2 Humphries, Nicole 05 NTX Road War 4:05.3 16:20.9

3 Knodel, Sydney 04 SpeedKIDZ Eli 4:11.6 16:46.3 1

4 Mendez, Alexa 05 Arlington Eli 4:12.2 16:48.6

5 Favour, Amelia 04 SpeedKIDZ Eli 4:18.5 17:13.9 2

6 Davidson, Ellie 04 Arlington Eli 4:19.4 17:17.4

7 Poff, Lillian 05 26-Unattached 4:19.9 17:19.6

8 Wakefield, Callie 04 SpeedKIDZ Eli 4:26.2 17:44.8 3

9 Eddins, Rachel 04 SpeedKIDZ Eli 4:26.3 17:45.1 4

10 Reinwand, Desiree 05 Arlington Eli 4:35.4 18:21.6

11 Caffey, Madison 05 SpeedKIDZ Eli 4:53.7 19:34.6 5

12 Clayborn, Presley 05 Mach 1 TC 4:59.5 19:57.8

13 Shpakoff, Anna 04 Mach 1 TC 5:11.9 20:47.6

Team Scores

Rank Team Total 1 2 3 4 5 6 7 8 9

1 SpeedKIDZ Elite 15 1 2 3 4 5 Total Time: 1:29:04.70 Average: 17:48.94

Event 8 Boys 13-14 4k Run CC 13-14 Division

Name Year Team Avg 1K Finals Points

1 Alexander-Macias, Judah 05 26-Unattached 3:34.8 14:19.1

2 Haverkamp, Logan 04 NTX Road War 3:42.8 14:51.2

3 Perez, Noah 04 Frisco Heat T 3:45.7 15:02.7

4 Hester, Adam 04 Arlington Eli 3:46.9 15:07.6

5 Stephens, Tanner 05 26-Unattached 3:55.8 15:43.1

6 Cushman, Ryan 05 SpeedKIDZ Eli 4:01.1 16:04.1

7 Cross, Nicholas 05 NTX Road War 4:01.5 16:06.0

8 Cutchall, Caden 05 26-Unattached 4:04.0 16:15.8

9 Betz, John 04 26-Unattached 4:04.5 16:17.8

10 Meadows, Hunter 04 Arlington Eli 4:08.8 16:34.9

11 Grooms, Javan 04 Arlington Eli 4:09.0 16:35.7

12 Powell, Fuston 04 Mach 1 TC 4:09.2 16:36.7

13 Eddy, Carter 05 26-Unattached 4:09.7 16:38.7

14 Mathis, Joshua 05 26-Unattached 4:13.8 16:55.1

15 MacMichael, Brendan 05 26-Unattached 4:16.4 17:05.4

16 Avila, Aldo 04 26-Unattached 4:19.2 17:16.5

17 Tepera, Noah 05 NTX Road War 4:21.2 17:24.6

18 Moore, David 05 Mach 1 TC 4:32.4 18:09.4

19 Nguyen, Asher 04 Arlington Eli 4:40.5 18:41.8

Event 9 Girls 15-18 5k Run CC 15-18 Division

Name Year Team Avg 1K Finals Points

1 Davis, Sophia 03 SpeedKIDZ Eli 4:15.4 21:16.8

2 Davey, Alexandra 01 SpeedKIDZ Eli 4:17.5 21:27.5

3 Peterson, Amber 01 Frisco Heat T 6:08.7 30:43.4

Event 10 Boys 15-18 5k Run CC 15-18 Division

Name Year Team Avg 1K Finals Points

1 Alexander-Macias, Elijah 01 26-Unattached 3:24.2 17:01.0

2 Cichon, Jackson 03 26-Unattached 3:34.3 17:51.5

3 Pitlik, Westin 01 26-Unattached 4:11.0 20:54.9

4 Elizondo, Alexis 00 SpeedKIDZ Eli 4:12.6 21:02.7